O stavu trhu práce se dozvídáme především díky médiím a novinářům. Jsou společnosti, které si svých zaměstnanců váží a záleží jim na tom, aby si je udrželi, najdou se ale i firmy, v nichž kvete fluktuace a nemají žádnou výraznou snahu udržet si kvalitní zaměstnance pokud možno na delší dobu, ne jen na několik málo měsíců nebo dokonce jen týdnů.
Příchozí nahrazuji odchozí
Jsou obory, ve kterých je příliv a odliv pracovníků velice výrazný, jedná se především o třísměnné provozy a práci na dělnických pozicích. Zde není finanční ohodnocení nijak závratné, volná místa jsou často obsazována občany cizích zemí (Ukrajina, Bulharsko, Rumunsko, Slovensko), kteří do naší země přicházejí za prací a berou i tu, která není zrovna nejlépe placena. Češi se většinou snaží najít lépe placenou práci. Ač se to možná na první pohled nezdá, fluktuace je finančně docela nákladná. Podle statistik by se měla běžně pohybovat kolem šesti procent, v České republice je to výrazně vyšší, zhruba o deset procent. Současný trh práce je nakloněn změnám, firmy nemají dostatek pracovníků a tak si lze i vybírat.
Fluktuace
Mezi obory, kde dochází k největší fluktuaci, se řadí výroba (dělnické profese), poté doprava, restauratérství a obchod. Na fluktuaci má vliv i věk, lidé ve středním věku už méně často mění zaměstnání.
Kdo vydrží jen krátkou dobu a proč
Bohužel většina nových zaměstnanců opouští své místo v rámci zkušební doby, zřejmě je to následek nesplněných slibů, nízké motivace, nedodržení slibovaného finančního ohodnocení, případně benefitů a různých zaměstnaneckých výhod. Jednoduše řečeno, důležité jsou finance. Vliv na změnu zaměstnání také mohou mít i problémy s dojížděním, prostředí a kolektiv.
Firmy by se tak měli lépe soustředit na výkony svých zaměstnanců a vyhýbat se jejich obměňováním, je to pro ně náročnější, než kdyby dobrou práci dokázaly ocenit ať už navýšením platu nebo jinými benefity.