Opravdu? Jen aby jste se nedivila. Může to být částka mnohem, mnohem větší a kámoška nebude mít ani tušení oč jde. To může nastat v případě, že jste se stala obětí phishingu (z anglického fishing – tedy rybaření). Je s námi pod tímto názvem od roku 1996. Tato vychytralá technika má nachytat „na udičku“uživatele internetu. Děje se tak nejčastěji pomocí matoucích odkazů na sociálních sítích a podvodných emailů. Cílem je získat čísla kreditek, hesla do internetového bankovnictví, čísla bankovních účtů apod..Prostě citlivé údaje. Stránka banky či online platebních služeb tvářící se seriózně je ale falešná. Slouží samozřejmě k tomu, aby vás „rybář“ okradl. Elektronické rybaření je stále technikou s velkou úspěšností. Především na sociálních sítích, kde se úspěšnost bohužel pohybuje okolo 70 procent. Zneužívá vaše kontakty. Vzhledem k tomu není nikdy dost varování před rizikovým počínáním ve virtuálním světě.
Jak se mu bránit?
· Především buďte opatrní. Rozhodně neotevírejte odkazy na Facebooku a v nevyžádané poště, ani přílohy podezřelých emailových zpráv.
· Když už na ně kliknete a otevřete nějaké komunikační okno, nic nevyplňujte. Mělo by vám být podezřelé, že například banka po vás chce zasílat citlivé údaje touto formou.
· V žádném případě neprozrazujte svá hesla. Nikam je nepište.
· Vaše citlivé údaje by neměly být předmětem telefonických hovorů ani elektronické korespondence.
· Věnujte se kontrole URL adresy stránek, které navštěvujete. Rozdíly se často skrývají v detailu. Třeba jen v chybném písmenku v adrese. Pozor, to je trik, má to vypadat jako pouhý překlep. Někdy je třeba uvedena jiná doména (například zaměněno com. a cz.).
· Instalujtebezpečnostní prvky.
· Aktualizujteprohlížeč.
Závěrem je třeba upozornit, že za podezřelé je dobré brát prostě raději vše neznámé. Nebo i nějakou zprávu od vašich známých, která je „nějak divná“. Raději jim zavolejte a ověřte si to. Určitě pochopí proč to děláte. Rozhodně se vyplatí být raději v této věci více podezřívaví a obezřetní.